TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 25-11-2020 14:11   Güncelleme : 25-11-2020 14:11

Augmented Reality Kullanım Alanları

Augmented Reality artırılmış gerçeklik nedir, ne işe yarar? Günümüzde Augmented Reality kullanım alanları nerelerdir?

Augmented Reality Kullanım Alanları

Augmented Reality, artırılmış gerçeklik anlamına gelir. Bu kavramı daha önceki yazımızda anlatmıştık. Bu teknoloji ilk olarak 2008 yılında Gartner sunumuyla hayatımıza giriş yapmıştır. Daha çok mobil platformlarda kullanılan arttırılmış gerçeklik teknolojisi yeni nesil bilgi ve iletişim sektörü olarak hayatımıza girmiştir. Daha sonra hayatımızı kolaylaştıran ya da reklam sektöründe, ticarette ve buna benzer birçok alanda kullanılan uygulamalar bu teknoloji ile insanların hizmetine sunulmuştur.

Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) kullanım alanlarını konuşmak bir yönden çok güç bir meseledir.

Çünkü arttırılmış gerçeklik ucu açık bir biçimde çevrenin zenginleştirmesi anlamına gelmektedir. Bu yeni ve henüz gelişmekte olan teknolojiyi insanlar hayatlarını kolaylaştırmak ya da ticaret yapmak veya buna benzer alanlar gibi birçok alanda kullanabilirler. Bu da her geçen gün kullanım alanlarının gelişmesi anlamına gelmektedir. Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik hep aynı zannedilir ancak arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik farklı şeylerdir. Arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik nesneleri gerçek görüntüler üzerine kurar. Arttırılmış gerçeklikte gerçek ve sanal görüntüler ve ya nesneler tam anlamıyla bir birliktelik kurarlar ve sistem gerçek zamana göre çalışır. Arttırılmış gerçeklikte öğrenme aktiviteleri gerçek ortama göre yapılırken, sanal gerçeklikte bütün olaylar, aktiviteler, kurgular ve buna benzer her şey sanaldır. Arttırılmış gerçeklik denen olay da aslında sanal gerçekliğin bir kolu gibidir. Arttırılmış gerçeklikte olaylar ve aktiviteler gerçeği öğrenme amacı ile yapılır ve olabildiğince çok gerçek materyaller kullanılır. Arttırılmış gerçeklikte kullanıcı dünyadan kopmaz ve gerçek dünya ile hep bir aradadır. Sadece gerçek dünya üzerine sanal şeyler eklenmiştir.

Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) kullanım alanlarından biri de askeriyedir.

Hatta arttırılmış gerçeklik kavramının, hız, yükseklik, basınç ve buna benzer ölçümleri içinde barındıran pilot gözlüklerinin çıkması ile geliştiğini veya ortaya çıktığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Askeriyeyi bir kenara bırakırsak arttırılmış gerçeklik teknolojisinin günlük hayatın QR kodları ile birleşmesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Yani bu, şu anlama gelir avucunuzun içindeki bir cihazla gerçek bir olayın ya da gerçek bir sahnenin gerçek materyalleri kullanarak ne şartlarda olduğunu öğrenebilirsiniz veya yine gerçek materyallerle gerçek olmayan bir olayı izleyebilir hatta yaratabilirsiniz.

Günümüzde bazı restoranlara girdiğimizde menüleri veya bize sundukları mal ve hizmetleri arttırılmış gerçeklik uygulamalarıyla takip edebilmekte hatta siparişlerini bile verebilmekteyiz.

Bunu sadece restoranlarla ya da ticari kurumlarla sınırlamak da doğru değildir. Arttırılmış gerçeklik uygulamalarını devlet dairelerinde de sıklıkla görebilirsiniz. Örnek olarak Ankara büyük şehir belediyesi ego isimli otobüslerinin hareket saatlerini size bildiren bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde otobüs saatlerini öğrenmekle kalmıyor otobüsün nerede olduğunu, ne kadar sürede geldiğini, yol çalışmalarını, gecikmelerini ve buna benzer birçok bilgiye avucunuzdaki ufacık bir cihazla anında erişebiliyorsunuz. Yani kısacası arttırılmış gerçeklik aktivasyonları hayatımızın her alanında gerçek materyallerle işimiz kolaylaştıran yeni iletişim araçlarımızdan biridir.