EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-05-2020 13:59   Güncelleme : 12-05-2020 14:02

Tektaş Pırlanta Satışta Değer Kaybeder Mi Ne Kadar Kayıp Olur?

Tektaş pırlanta satışta değer kaybeder mi satmak istediğinizde kaybınız ne kadar olur? Satmadan önce bilmeniz gerekenler.

Tektaş Pırlanta Satışta Değer Kaybeder Mi Ne Kadar Kayıp Olur?

Tektaş pırlantalar tüm kadınlar için vazgeçilmez ama satışta değer kaybı ile meşhurlar. Evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi, neredeyse bütün kadınların ortak hayali olan tektaş pırlantalar günümüzde vazgeçilmez hediyeler arasında yerini almaya devam ediyor. Çok uzun yıllar önce Hindistan’da keşfedilmiş, elmasın yontulmuş hali olan pırlantalara birkaç kritere dikkat edilerek değer biçilir. Bu kriterleri merak edenler için; Rengi, berraklığı, ağırlığı ve kesim şekli cevabı verilebilir. 4C özellikleri olarak bilinen bu özelliklerin yanında kristalin nadir bulunan mı yoksa kolay bulunan cinsten mi olduğuna bakılır. Nadir bulunanlar her zaman daha değerlidir. Peki bu kadar değerli olan tektaş pırlantalar uzun süre değerini korur mu yoksa değer kaybeder mi?

Tektaş Pırlanta Satışta Değer Kaybeder Mi?

Tektaş pırlantalar başlangıçta güzel ve değerli bir aksesuar olarak görülürken günümüzde yatırım aracı olarak değerlendirenlerin sayısı da bir hayli arttı. Bozdurmayı düşünenlerin bilmesi gereken ilk şey pırlanta tektaşların ne kadar çok kullanıldıysa ve yıprandıysa o kadar çok değer kaybettiğidir. Bunu bilenler pırlanta temizleme solüsyonları ile bakımını yaptıktan sonra satışa götürürlerse biraz etkiyi azaltmaları mümkün olabilir.

Ayrıca tektaş pırlantayı bozdurmak için en doğru zaman en yakın zamandır. Alınan tarihe ne kadar yakın zamanda satılırsa o kadar az zarar edilir. Birçok pırlanta mağazasında ilk 3 yıl %30, daha sonra ki satım işlemlerinde ise %50 kesinti yapıldığının bilinmesi gerekir. Tektaş pırlantayı bozdurmadan önce piyasaları da takip edip, ona göre zamanı seçmek doğru olur.

Tektaş Pırlantaların Hangisinden Daha Çok Zarar Edilir?

Tektaş pırlanta satılmaya karar verildiyse, pırlanta konusunda bilgili, doğru değerlendirmeler yapabilecek yerlere gidilmelidir. Satılırken değerini belirleyecek bazı noktalara dikkat edilir. Sanıldığı gibi satarken sadece karatına bakılarak değer biçilmez.

Pırlantanın rengi, kalitesi ve tektaşın işçiliğine bakılır. Tektaş pırlantada kullanılan malzeme ne kadar çok kaliteliyse o kadar değerini arttıracak ama yıpranma derecesi bir o kadar azaltacaktır. Satarken en çok zarar ettiren tektaş pırlanta modeli ise sertifikasız olanlardır. Sertifikalı ürünler değerini kendi belirleyip değerinde satılabilirken, sertifikasız tektaş pırlantalar ise değerinden çok daha ucuza satılıp zarar ettirebilirler.