KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 25-03-2020 17:39   Güncelleme : 25-03-2020 17:41

Yeni Bir Hobiye Var Mısınız Pul Koleksiyonculuğu

Yeni Bir Hobiye Var Mısınız Pul Koleksiyonculuğu. Pul koleksiyonu yaparken nelere dikkat edilmeli, konsept nasıl belirlenmeli

Yeni Bir Hobiye Var Mısınız Pul Koleksiyonculuğu

Pul koleksiyonu yapmak her ne kadar modası geçmiş bir hobi olarak görülse de bu işe gönül verenler sayesinde hala eskisi gibi ayakta durmaya devam ediyor. Her ne kadar günümüzde telekomünikasyon imkânlarının gelişmesi ve elektronik ortam kullanımının yaygınlaşması ile pul koleksiyonculuğunun artık sona ermekte olduğu ve benzeri kötümser yorumlar yapılsa da neyin geleceğinin olup neyin olmadığını bize zaman gösterecektir. Günümüzde klasik döneme ait olan pulların değeri sürekli arttığı için ve basit bir uğraşı alanı olarak değil bir yatırım alanı olarak görüldüğü için pul koleksiyonerleri bu hobinin giderek yayılacağını ve gelişeceğini düşünüyorlar. Peki pul koleksiyonu nasıl yapılır? Bunu size birkaç adımda göstereceğiz. Öncelikle pul koleksiyonu yapmak için ihtiyacınız olan araç gereçlerin listesine bakalım.

Pul koleksiyonu yapmak her ne kadar modası geçmiş bir hobi olarak görülse de bu işe gönül verenler sayesinde hala eskisi gibi ayakta durmaya devam ediyor.

Her ne kadar günümüzde telekomünikasyon imkânlarının gelişmesi ve elektronik ortam kullanımının yaygınlaşması ile pul koleksiyonculuğunun artık sona ermekte olduğu ve benzeri kötümser yorumlar yapılsa da neyin geleceğinin olup neyin olmadığını bize zaman gösterecektir.

pul koleksiyonu

Günümüzde klasik döneme ait olan pulların değeri sürekli arttığı için ve basit bir uğraşı alanı olarak değil bir yatırım alanı olarak görüldüğü için pul koleksiyonerleri bu hobinin giderek yayılacağını ve gelişeceğini düşünüyorlar.

Peki pul koleksiyonu nasıl yapılır? Bunu size birkaç adımda göstereceğiz. Öncelikle pul koleksiyonu yapmak için ihtiyacınız olan araç gereçlerin listesine bakalım.

  • Pul maşası
  • Büyüteç
  • Pul defteri veya pul albümü
  • Föy
  • Havid
  • Şarniyer
  • Katalog

Evet araç gereçlerimizi tamamladık şimdi de nasıl bir pul koleksiyonu yapacağımıza karar verelim. Bunun için yapmanız gereken şey toplayacağınız pulları sınırlamaktır. İşte size verebileceğimiz bir kaç örnek. İsterseniz buradan birini seçin isterseniz kendi pul koleksiyon türünüzü kendiniz yaratın. Önemli olan ne kadar pul topladığınız ya da ne kadar narin pul topladığınız değil, bu işten ne kadar zevk aldığınızdır. Çünkü pul koleksiyonu yapmak her şeyden önce bir hobidir. Bunu asla unutmayın.

pul koleksiyonculuğu

Sınırlama I: Ülke ya Şehir

Toplayacağınız pulları sınırlamak istiyorsanız ülkelere göre ya da şehirlere göre sınırlamak iyi bir seçenek olabilir. Örneğin sadece Türkiye’ye ait pulları toplayarak bir pul koleksiyon yapabilirsiniz. Ya da doğduğunuz şehirdeki pulları toplayarak, ya da üniversiteyi okuduğunuz şehrin pullarını toplayarak bir pul koleksiyonu yapabilirsiniz. Size tavsiyemiz asla bitiremeyeceğiniz bir pul koleksiyonuna girmemeniz. Çünkü bu sizi zamanla koleksiyondan soğutacak hatta belki nefret etmenizi bile sağlayacak olabilir. Bitirip bitiremeyeceğimi nereden bilebilirim ki diye soruyor olabilirsiniz. Size şöyle anlatalım:

Yabancı bir ülkenin pul koleksiyonunu biriktirmek istiyorsunuz diyelim ve Almanya’yı nedense çok seviyorsunuz. Bu pul koleksiyonunu yapabilirsiniz. Bu uğurda oraya gidip pulları toplayabilirsiniz. Ama eğer Mozambik ya da Burkina Faso pulları biriktirmek istiyorsanız bu sizin için biraz zor olabilir. Sizi sınırlandırmak tabi ki bizim görevimiz değil sınırları siz belirleyeceksiniz ama yine de söylediklerimizi düşünmenizde fayda var.

Sınırlama II: İçerik

Yapacağınız bir diğer sınırlandırma içerik olabilir. Pulların üzerinde bulunan resim ya da cisimlere göre pul koleksiyonu yapabilirsiniz. İsterseniz Kıbrıs Barış Harekatı konulu pul koleksiyonlar ya da Çiçek Aşısı ile alakalı pul koleksiyonu yapabilirsiniz. Damgalı ya da damgasız olmasına karar verecek olan kişi yine sizsiniz. Ama damgasızların daha değerli olduğunu söylemek de fayda var.

Sınırlama III: Renk ve Şekil

Renk ve şekil sınırlandırması da işinize yarayacak seçeneklerden. İsterseniz kendinize sadece sarı renklerden oluşan bir pul koleksiyonu yapabilirsiniz ya da sadece mavı. Ya da isterseniz içinde kuş olan pulları biriktirip bir kuş pulları koleksiyonu yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi sınırları çizecek olan sizsiniz. Şansınız bol olsun!