GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2020 11:03

Siemens Ankastre Fırın Şarteli Attırıyor Tamir Edilir Mi?

Ankastre fırın şartel attırıyor ne yapmalıyım tamir edilir mi neden şarteli attırıyor gibi soruların cevabı.

Siemens Ankastre Fırın Şarteli Attırıyor Tamir Edilir Mi?

Ankastre fırınlar artık mutfağımızda olmazsa olmazlarımızdan. Yüksek enerji tüketimi nedeniyle şarteli attırabiliyorlar. Bu sorun oluştuğunda birden fazla nedeni olabiliyor. Ankastre fırınınızda bu sorunu yaşıyorsanız öncelikle şu adımları kontrol edin.

1- Ana sigortanızın amperi yeterli mi?

Dairenin ana sigortasının amperi fırını karşılamıyor olabilir. Öncelikle dairenizin elektrik sigortasını açın ve fotoğrafını çekin. Burada sigortanın amperi rakamla yazar. Bu rakamı elektrikçinize sorarak fırını karşılayıp karşılamayacağını öğrenin.

2- Ankastre fırını yerinden çıkarın ve kontrol sağlayın

Yukarıdaki adımda herhangi bir sorun yoksa büyük ihtimal fırınınızda kaçak akım veya toprak hattında bir problem vardır. Fırını yerinden çıkarttığınızda arka kapağını bağlayan 1 – 2 tane vida vardır. Bu vidaları söktükten sonra yer yer kararma veya küflenmeler varsa kaçak akımlar oluşuyor olabilir.

Özellikle evye veya ocağın altında bulunan ankastre fırınlarda su, yemek sızıntıları nedeniyle küflenmeler olabilir. Bu küflenmeler fan motorunu ve rezistansları ciddi bir şekilde etkileyebiliyor. Eğer fan motorunda bir kaçak varsa motorun değişimi probleminizi çözecektir.

Rezistanslarda ve onların bağlı olduğu diyotlarda problem bulunuyorsa işiniz daha zor çünkü maliyetli bir tabloyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tarz bir durumla biz karşı karşıya kaldık ve Siemens marka ankastre fırın için 800 TL civarı bir tamir ücreti çıktı. Elbette bu tamir ücretini ödemek yerine sıfır bir makine almak çok daha mantıklı.

Ankastre fırınınız için birçok elektrikçi veya tamirci bulabilirsiniz fakat kullandıkları malzemeler ürününüzün orijinal parçası olmayacağından bir süre sonra aynı sorunu yaratması da muhtemeldir. Bu yüzden markanızın yetkili servisini çağırmanızda fayda var.