SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-10-2018 21:33   Güncelleme : 22-10-2018 21:33

Topuk Dikeni Nedir Neden Oluşur?

Topuk Dikeni Nedir Neden Oluşur? Topuk dikeni evde nasıl tedavi edilmelidir?

Topuk Dikeni Nedir Neden Oluşur?

Günümüzde bu hastalığa sahip olan birçok kişi bulunmaktadır. Bu hastalığın sebebi ise, ayağımızın tabanında bulunan ayak tabanı kaslarının, aşırı şekilde zorlanması sonucu topuk kemiğimiz ile yapışması sonucu meydana gelmesidir. Bu yapışma bir şekilde yaraya dönüşür ve bu yaralar devamlı surette olmaya devam eder. Röntgenlerde topuk kısmında dikenimsi bir hal şeklinde görüntülendiği için bu yüzden bu hastalığa “topuk dikeni” denilmektedir.

Bu hastalığı yaşayanlar özellikle sabah kalktıklarında çok fazla ağrı hissederler. Yataktan kalktıktan sonra oluşan bu ciddi ağrı belli bir süre yürüdükten sonra kendini yavaşlatır. Devamlı surette ayakta kalmak ya da çok fazla yürüme sonucu bu ağrı tekrar nüksetmektedir. Hatta bu ağrı o kadar acıtır ki, hastalar parmak uçlarında yürümeye çalışırlar.

Bu hastalığa sahip kişiler, hastalığın tedavisi için birçok tedavi yolu denemekte olup, çeşitli doktorlardan yardım almaktadırlar. Fakat tam anlamıyla tedavi olabilen ve hastalığı geçen hasta sayısı çok azdır. Hastalığın tedavi aşamasında kimi zaman tabanlıklar denenmekte, kimin zamanda topuktan iğne yoluyla hastalığın geçirilmesi amaçlanmaktadır.

Topuk dikeninin tedavi edilmesinde uygulanan 3 farklı yöntemi vardır.

1-      Hastaya uygun olarak belirlenen ve devamlı surette uygulanılması gerekli olan egzersizler.

2-      Hastanın dengeli bir şekilde yere sağlam basmasını sağlayacak doğru ayak tabanı kullanımı

3-      Topuk kısmında oluşan ödemi ve yarayı iyileştirmeyi amaçlayıcı lazer ile tedavi yöntemi.

Yukarıdaki yöntemler topuk dikeninin tedavisinde kullanılmakta olup özellikle üçüncü yöntemde ciddi derecede başarılı sonuçlar alınabilmiştir.