EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-09-2018 01:11   Güncelleme : 16-09-2018 01:11

Çocuğum Anaokulu İçin Hazır Mı Nasıl Anlarım?

Çocuğum anaokulu için hazır mı, bu sene anaokuluna göndermeli miyim nasıl anlarım

Çocuğum Anaokulu İçin Hazır Mı Nasıl Anlarım?

“Selam, 3 yaşında bir kız çocuk annesiyim, evde bakıcımız var. Benim ise kendi işyerim li ğu için çalışma saatlerim li kça serbest, evde kızımla vakit geçirebiliyorum.  Evimize çok yakın bir anaokulu var,  bazen evde çok sıkıldığını düşünüp sosyalleşmesi için anaokuluna başlatmaya karar veriyorum, bazense evde benimle sıkça vakit geçirebildiğini düşünüyor, okula başlatmak için erken li ğuna karar veriyorum.  Ne yapmalıyım karar vermek çok zor.

 “3 yaş akran iletişiminin önem kazandığı, çocukların sosyalleşmekle ilgili keyifli adımlar attıkları bir dönemdir. Ama aynı zamanda “ben” dönemlerinin son zamanları li ğu içinde sosyal uyum kurallarını bütünüyle içselleştirmek için hala biraz zamana ihtiyaçları vardır. Bu yaş için önerim akran iletişimi için ebeveynlerinden bağımsız hareket etme becerisi kazanmasıdır, evde zaman geçirebilmek gibi bir seçenek var ise bu deneyim yarım günle sınırlanabilir.

Birlikte hareket etme becerisini içselleştirmek ve akran iletişimi yaşamak için kreşte geçirilecek yarım günün ardından eve dönmesi sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Çocuğun değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, zaman içinde bu süre uzatılabilinir. ”