SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-08-2018 18:47   Güncelleme : 20-08-2018 18:47

Çocuklarda Büyümeye Etki Eden Faktörler

Çocuklarda Büyümeye Etki Eden Faktörler nelerdir, büyümek için neler yapmak gerekir

Çocuklarda Büyümeye Etki Eden Faktörler

Çocukluktan itibaren başlayan büyümenin bir çok etkeni vardır. Bunlardan ilki beslenmedir. Eğer bir çocuk bebeklikten itibaren sağlıklı beslenmişse büyümesi hızlı bir şekilde gerçekleşecek ve ulaşabileceği maksimum seviyeye ulaşacaktır. Bu maksimum seviye de bir başka etken olan genetik faktördür. Eğer genetiği uygunsa, çok uzun boylu olabilir. Değilse de kısa boylu olmaktan ne kadar iyi beslenirse beslensin kurtulamaz.

Beslenme ve genetiğin dışında büyümeye etki eden faktörlerden biri de spordur. Spor yapan bir çocuğun büyüme hızı artar ve ergenlik döneminde sportif faaliyetlerle beraber bedenin potansiyeli daha da genişleyerek ciddi oranda büyüme gerçekleşir. Bir başka etken çocuğun yaşadığı ortamdır. Sakin, mutlu ve sıcak bir ortamda yetişen çocuk mutlu olacaktır ve bu bedenine iyi gelecektir. Aksi halde çocuk mutsuz olacak ve stres nedeniyle büyümesi zarar görecektir.

Bir çocuğun en iyi şekilde gelişebilmesi için genetiğinin uygun olması, çok iyi beslenebilmesi, spor yapması ve mutlu bir aile ortamında yetişmesi gerekmektedir. Bunlar sağlandığında en iyi büyüme kaçınılmaz olarak gerçekleşir.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sizce Bu Sene Kim Şampiyon Olur?