YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-07-2018 18:49   Güncelleme : 02-07-2018 18:49

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Çocuklarda sağlıklı beslenme için neler yapılmalı, beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ilerleyen yaşlarda kazanılmasıyla küçük yaşlarda kazanılması arasında farklar vardır. Küçük yaşta kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlığı sonraki yıllarda da devam edecektir. Çocuklarınıza küçük yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için yapmanız gerekenler vardır.

Bunun için atılacak en büyük adım nuzun ana öğünler arasında abur cubur diye tabir ettiğimiz sağlıksız ürünleri tüketmesini engellemelisiniz. Bu gibi sağlıksız ürünlerin tüketimi yerine öğün arasında acıkan nuzun açlığını yatıştırmak için reçelli ekmek, yoğurt gibi ürünler yemesini sağlayabilirsiniz. Süt, yoğurt ve peynir tüketiminin her yaşta önemi büyüktür fakat özellikle çocuklarda bu ürünlerin tüketiminin günde mutlaka en az bir kere olmasına dikkat edilmelidir. Süt, yoğurt ve peynir gibi ürünler kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Bunların tüketiminin süreklilik kazandırılması olası osteoporoz riskini en aza indirecektir.

Küçük yaşlarda nuza bol miktarda demir içeren besinlerin tüketimini aşılamalısınız. Özellikle büyüme çağında olan kişilerin anemi riskini taşıdığını düşündüğümüzde bol miktarda demir içeren besin maddelerinin tüketiminin anemi riskini en aza indireceğini söylemek yanlış olmaz. Çocuğunuzun asitli içeceklerden uzak durmasını sağlamanız sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmasında faydalı bir adım olacaktır.