SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-06-2018 18:03   Güncelleme : 07-06-2018 18:03

Diyabet ve Kan Dolaşımı Sorunları

Diyabet hastalarında yaşanan kan dolaşımı sorunlarının nedeni, kanın birçok değerde en düşük hallerde olmasıdır.

Diyabet ve Kan Dolaşımı Sorunları

Buna damar sertliği ismi verilmektedir. Titreme, acı duyma ve ateşte yükselme-düşme belirtileridir. Bazı nadir durumlarda, kişinin fonksiyonlarını yerine getirememesine sebep olur. Sindirim sistemini bozar. Kan şekeri değerleri normal ve sağlıklı olan bir diyabet hastası bu risklerin hepsi en aza indirgenmiştir.

Ağız Sağlığı:

Kan şekeri kontrolü iyi olmayan kişilerde diş ve dişeti hastalıkları görülebilir. Ağız ve çevresindeki kan damarları şişer, kalınlaşır ve ağızda sorunlar ortaya çıkar. Dişetlerine giden kan azaldıkça, onların oksijen alması güçleşir. Ayrıca ağızda bulunan yüksek miktardaki glikoz, ağızda çok kolay ve çok sık bakteri oluşmasına neden olur. Fakat diyabetinizi kontrol altına alırsanız ve ağız hijyenine çok dikkat ederseniz, diş ve dişeti hastalıklarının oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Ayaklar:

Eğer diyabet yüzünden sorunlar yaşıyorsanız, ayaklarınızı kızarıklıklar, yaralar, aşınmalar, kanamalar li ğunda, ve özellikle ayaklarınızda hissizleşme yaşayabilirsiniz. Kan dolaşımının azalması yüzünden olan kangren riski diğer insanlardan tam 20 kat daha fazladır. Ayaklarda sık sık incinmeler olabilir, çıplak ayak yürümeden ve çok sıkan ayakkabılar giymeden bu riskleri aza indirgeyebilirsiniz.