YAŞAM
Giriş Tarihi : 05-05-2018 15:25   Güncelleme : 05-05-2018 15:25

Evde Saksıda Limon Çekirdeğinden Limon Yetiştirme

Evde saksıda limon çekirdeğinden limon yetiştirmek son zamanlarda oldukça popüler. Hem evinizin mis gibi limon yaprakları ile kokmasını sağlıyor hem de ilk ürününü verdiğinde büyük mutluluk veriyor.

Evde Saksıda Limon Çekirdeğinden Limon Yetiştirme

Evde organik bir şekilde saksıda limon çekirdeğinden limon yetiştirme fikri size de çok güzel gelmiyor mu? Evde limon yetiştirmek için gerekli adımlar:

Öncelikle cam bir kabın dibine nemli pamukları yerleştirin. Daha sonra üzerine limon çekirdeklerini koyun. Yetiştireceğiniz limon bitkisinin meyve vermesini istiyorsanız birden fazla limon çekirdeği kullanmalısınız. Sadece bitki olarak yani yapraklarının olmasını istiyorsanız sadece bir tane limon çekirdeği kullanmanız yeterli olacaktır. Limon çekirdeklerinin üzerine bir kat daha nemli pamuğu koyun ve filizlenmesini bekleyin.

Metal saksı kullanmak li kça önemli

Filizlenmenin ardından çıkan filizleri metal bir saksıya yerleştirin. Metal saksıya koymamızın en büyük nedeni topraktaki demir eksikliğinin metal saksıdan karşılanabilecek olmasıdır. Bu sayede bitki gelişimi hem daha sağlıklı hem de daha hızlı olacaktır.

Limon büyürken çok fazla yer değişikliği sevmediğinden metal saksınızın konumunu sabit olacak şekilde ayarlamalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus limonunuzu ısı yayan peteklerden uzak tutmaktır. Limon ağacı çok soğuk ve çok sıcak havalara dayanamayacak kadar hassastır. Böyle bir durumda yeşil yaprakların kahverengiye dönüştüğünü görebilirsiniz.

Zamanla limon çekirdeğinden ürettiğiniz limonları yediğinizde tadının çok daha güzel li ğunu da göreceksiniz.