EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-12-2015 01:08   Güncelleme : 24-12-2015 01:08

2 yıllık bölümlerden fizyoterapist olmak

2 yıllık bölümlerden fizyoterapist olmak yeni ftr yasaları artık sağlık bölümleri lisans tamamlama ile fizyoterapist olabilecekler

2 yıllık bölümlerden fizyoterapist olmak

Fizyoterapistler son günlerde ayakta çünkü 2 yıllık hemşirelik, ebelik gibi sağlık bölümlerinden mezun olan kişiler eğitim tamamlama dersleri alarak fizyoterapist ünvanı alabilecekler. Bu durum birçok kişi tarafından doğru görülmüyor çünkü FTR okuyan kişiler 4 yıllık ağır bir eğitimin ardından işe giriyorlar. Üstelik işe girmeden önce birçok kez staj yaptıkları için de iş hayatına çabuk ısınıyor, uygulamaları okulda öğrendikleri için de hastalara daha iyi bakabiliyorlar.

Fakat 2 yıllık bölümlerden mezun olup lisans tamamlama eğitimi alacaklar ne kadar pratik yapabilecekler veya ne kadar teorik ders görecekler meçhul bir konu. Üstelik zamanında üniversite sınavlarında bu bölüm için çalışmış yüksek puan yapmış kişiler de bu işten müzdarip duruma düştüler. Şu anda bu durum FTR puanlarının düşmesine neden li . Çıkarılan yasalar sonucu bölümlerin taban sıralamaları her sene büyük değişkenlikler gösterebiliyor. 

Şu anda aynı durum mühendislik için de geçerlidir. 2 yıllık bazı önlisans mezunları da ek derslerini alarak mühendislik hakkı kazanabileceklerdir. Yapılan bu anayasal değişiklikler için şu anda sosyal medyada büyük tepkiler devam ediyor ve imza toplanıyor. Sizlerin de bu durum hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.