EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-12-2015 17:31   Güncelleme : 31-12-2015 17:31

Rekabet gücü modeli ve rekabet stratejileri

Micheal Porter rekabet gücü modeli ve rekabetle başetme stratejileri hakkında bir yazı

Rekabet gücü modeli ve rekabet stratejileri

Micheal Porter tarafından modellenen rekabet gücü modeli ve rekabetle başetme stratejileri şirketler tarafından uygulanan ve sürekli geliştirilen konulardan biridir. Öncelikle Micheal Porter'ın rekabet gücü modelini 5 farklı nokta oluşturuyor.

1- Geleneksel rekabet : Bir pasta diliminden her marka kendi gücü değerinde bir dilim alırlar ve bu hemen hemen her sektörde mevcut olan bir rekabet türüdür.

2- Pazara yeni girenler : Sektöre yeni katılan şirketler kendi yatırımları ve büyüklükleri doğrultusunda pastadan kendilerine pay alırlar.

3- İkame ürünler ve servisler : Bazı ürün ve servisler zaman içerisinde kullanılmaz hale gelirler ve bu pastadan yararlanan şirketler de kendilerini yenilemek zorunda kalırlar veya sektörden çekilirler. Örneğin CD'nin yerine iTunes'un gelmesi gibi.

4- Tedarikçiler : Tedarikçilerin hızlı olması, ürünü doğru zamanda, doğru yerde ve bilimum seviyede tutması rekabette bir adım öne taşır.

5- Müşteri : Rekabeti en çok etkileyen faktörlerden biridir. Sektörden sektöre müşteri sadakati değişkenlik gösterebilir. Örneğin hızlı tüketim mallarında müşteri sadakati düşük olurken, diğer sektörlerde daha yüksek olabiliyor.

Rekabetle başetme stratejileri :

1- Düşük fiyat liderliği : Türkiye'de BİM, ABD'de ise Wal-Mart'ın kullanmış li ğu stratejidir. Daha çok müşteri hedeflenirken az kar oranı uygulanır.

2- Ürün farklılaştırma : Yeni bir ürün yaparak rakipleriniz arasından ayrılabilirsiniz. Apple firması da bu stratejiyi uygulamaktadır.

3- Spesifik (niche) bir pazara yönelme : Daha dar bir kitleye yönelerek, fakat rekabetin de az li ğu bir sektörde yer alabilirsiniz. Örneğin köpekler için üretilen özel tasma türlerinde yer alan bir şirket buna örnek gösterilebilir.

4- Satış sonrası müşteri desteğini üst düzeyde tutmak : Yaptığınız satış sonrasında ürün hakkında müşteri desteğini üst düzeyde tutarak, müşterinin o markaya karşı sadakatini yükseltebilir, rakipleriniz arasında da bir adım öne çıkabilirsiniz.