EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-11-2015 20:57   Güncelleme : 26-11-2015 20:57

Türkçe Gösterge Çeşitleri

Türkçe gösterge çeşitleri nelerdir ve örnekleri kaç çeşit gösterge vardır

Türkçe Gösterge Çeşitleri

1- Dilsel Gösterge : Ana malzemesi sözcüktür.

2- Doğal Göstergeler : Doğanın kendi oluşturduğu, insanların da bundan anlam çıkardığı öğelerdir. Ağaç, insan onu anlasın diye yok aslında. Ama bir insan bir ağaca bakarken farklı anlamlar çıkarabilir. Bulutlar aşağıda durursa yağmur yağabilir bildirimi. Aslında bulut bize bu önergeyi belli etmek için orada değil, biz bu anlamı çıkarıyoruz.

3- Yapay Gösterge : Örnek olarak tencere göstergesi verilebilir. Çelikten, bakırdan tencere olabilir. İnsanın belli bir işlev doğrultusunda oluşturduğu nesneler ve bu nesnelerin çağrıştırdığı şeyler yapay göstergeleri oluşturur.

4- Sosyal Göstergeler : İkonik anlam taşırlar, biçim olarak vardırlar. Türk sularına giren bir geminin Türk bayrağı çekmesi buna örnektir. Türk sularında li ğunu ve bir sorun anında bir Türk vatandaşı gibi sorumluyum göstergesidir. Ayrıca trafik ışıkları da sosyal göstergelere örnek olarak verilebilir.

5- Dil göstergesi : Sözcüklerdir. "Gibi" kelimesi kendi başına gösterge değildir fakat "dağ gibi" kelimesi benzetme anlamı nedeniyle bir gösterge oluşturur.