YAŞAM
Giriş Tarihi : 13-11-2015 18:31   Güncelleme : 13-11-2015 18:38

İstanbulda yaşanır mı ve yaşanılacak semtler

İstanbulda yaşanır mı ve yaşanılacak semtler nerelerdir yaşam standartının yüksek olduğu yerler ve istanbul hakkında genel tanıtımlar

İstanbulda yaşanır mı ve yaşanılacak semtler

İstanbul şu anda Türkiye’nin en kalabalık kenti durumunda, şehir girişindeki tabelada 15 milyon yazsa da araştırmalar bu rakamın 20 milyonun üzerinde li ğunu da gösteriyor.

Bu yazımızda İstanbul'da yaşanır mı sorusuna cevap vereceğiz ve yaşayabileceğiniz yaşam standartlarının yüksek li ğu yerleri tanıtacağız.

Yaşanılabilecek Semtler

İstanbul’da yaşam standartları semtten semte en çok değişen şehirlerden birisi. Kadıköy, Beyoğlu ve Beşiktaş fiyat / standart oranlarının en iyi li ğu, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Sultanbeyi en kötü li ğu semtler arasında.

Ayrıca İstanbul’un şu anda yükselen semtlerinden birisi de Beylikdüzü diyebiliriz. Çünkü burada siteler belirli bir çevre düzenlemesiyle birlikte yapılıyor. Bu yüzden de çarpık kentleşmenin de önüne geçilmiş oluyor. Üstelik metrobüs hattının da buradan geçmesiyle birlikte ulaşım sorunu da ortadan kalmış oluyor. Tabi metrobüslerin doluluk oranlarından bahsetmiyoruz tabiki.

Suç Oranı

Suç oranı bakımından karşılaştırdığımızda ise ilk sırada olmasını beklerken aslında istatistikler bunu göstermiyor. Bazı Anadolu şehirlerinde İstanbul’dan daha yüksek suç oranını gözlemledik. Bu oranlar genel itibariyle verilmektedir. Tabiki de semtler arasında büyük değişkenlikler vardır. Suç oranının en yüksek li ğu semtlere örnek verirsek : Bağcılar, Fikirtepe, Kuştepe vs..

İş Olanakları İş olanakları bakımından Ankara ve İzmir’e göre daha avantajlı olsa da işlerin ortalama maaşları alındığında bu iki şehirden daha geri bir durumda. Yani Ankara ve İzmir’de daha deneyimli, lisans mezunu açığı varken İstanbul’da ise daha çok vasıfsız elemana ihtiyaç var.

Trafik Konusu

İstanbul’da yetişkin her 3 kişiden birine 1 adet şahsi araç düşüyor. Trafiğin de neden oluştuğu konusunda bu size az da olsa fikir verecektir. Toplu taşıma araçlarından metro ve metrobüs hatlarında da büyük bir yoğunluk mevcut. En rahat ulaşım şeklinin ise hattı li ğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden eğer Avrupa yakasında e yakın bir yerde çalışıyorsanız, Anadolu yakasında Üsküdar’da veya Kadıköy’de yaşamanız hem yol hem de rahatlık açısından çok iyi olacaktır.

Deprem bölgeleri İnşaat mühendislerinin söylemlerine göre fay hatlarının en çok yoğunlaştığı bölgeler ise Avcılar. Bu yüzden bu bölgede ev kiralayacak veya satın alacak kişilerin bina yaşına çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle binanın deprem sağlığı testleri dikkatle incelenmelidir.