SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-10-2015 13:38   Güncelleme : 31-10-2015 13:38

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler

Sivilce ve siyah noktalar için doğal çözümler, kolay bir şekilde nasıl geçer, neler yapmak gerekir.

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler

Ergenlik dönemlerinde doruk noktalara ulaşan sivilceler birçok gencin aslında canını sıkıyor. Çünkü güzellik aslında cildin temizliğinden ve pürüzsüzlüğünden geliyor. Bu yüzden sıkça sivilceler nasıl geçer gibi sorularla karşı karşıya kalıyoruz. Yazımızda daha çok tavsiyeler bulunmaktadır. Sivilceler nasıl geçerden ziyade öncelikle vücudunuzla nasıl daha az sivilce çıkar konusunu incelememiz lazım. Cildinizde hiç sivilce çıkmayacak gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca cildinizde ciddi derecede sivilceler gözlüyorsanız bir doktora başvurmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Çıkan sivilcelere karşı neler yapılabilir?

Sivilceye karşı ne yapılabilir değil de ne yapılmamalı konusuyla başlıyoruz. Klasik bir tabir olacak ama sivilcelerinizi sıkmamaya çalışın. Bunun hiçbir yararı yok aksine sivilcelerin cildinizde iz şeklinde kalmasına neden olursunuz. Eczanenizin veya doktorunuzun önerdiği kremleri ve maskeleri kullanın. Yüzünüzün en çok ihtiyacı olan şeyi yani suyu her daim kullanın.

Günde en azından 2 kere yüzünüzü yıkayın. Ayrıca kendinize bir adet nem sabunu da alın. Bu sabun Dove, Hacı Şakir olabilir. Poşet çaylarınızı da değerlendirmeyi unutmayın. Çayınızı içtikten sonra poşet çayı atmayın, biraz soğumasını bekleyin ve cildinize masaj şeklinde uygulayın. Kurutma yollarına da başvurabilirsiniz. Bunun için en ideali diş macunudur. Diş macununu sivilcenin üzerine sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın. İnternette yalan yanlış bir sürü sivilce maskesi karışımları bulunmaktadır. Bunların kaynağını öğrenmeden hiçbirini uygulamayın.

Nasıl daha az sivilce çıkar?

Sivilcelerin kaynağı fazla alınan yağlardır. Bu yüzden dışarıdan hamburger, pizza, fast-food yiyecekler yerine ev yemeklerine ağırlık vermelisiniz. Fast-foodlarda kullanılan yağlar zararlıdır.

Cilt tipine göre sivilce sayısında da değişiklik olur. Örneğin yağlı ciltlerde daha fazla sivilce olurken, kuru ciltlerde o kadar olmaz. Fakat iki cilt tipi için de en önemli faktör sudur. Bu yüzden günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Sık sık duş alın Gözeneklerin kapalı olması ve aşırı terleme de ciltteki sivilce sayısını artıran nedenlerden birisidir. Bu yüzden bir yerden ğinizde veya terlediğinizde mutlaka duş alın. Sık sık banyo yapmak ve duş almak gözenekleri açacağından cildin daha bol oksijen almasını sağlar ve sivilce sayısını azaltır. Kullandığınız bazı kremler veya makyaj malzemeleri de sivilce oluşumuna neden olabilir. Özellikle kalitesiz makyaj malzemeleri cildi tamamen havaya karşı kapatır ve nefes almasını engeller.