GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-10-2015 10:45   Güncelleme : 29-10-2015 10:45

Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Görüntüler ve Mesajlar

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yurdun dört bir yanında devam ediyor.

Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Görüntüler ve Mesajlar

Sivasspor Kulübü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. 

Kulübün internet sitesinde yer alan mesajda, cumhuriyeti ayakta tutan tek kuvvetin hiç şüphesiz ki milletin kendisi li ğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Milletimiz, cumhuriyetimizin bütün değerlerini benimsemiş ve bu değerlere dün li ğu gibi bugün de aynı heyecanla sahip çıkmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor ve ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz."

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, "Milli iradenin tecelligahı olan TBMM, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarılması hedefinin yılmaz takipçisi olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, TBMM'nin ilk başkanı, devletin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "benim en büyük eserim" dediği Cumhuriyet'in ilan edilişinin 92. yılının kutlandığını aktardı. 

Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkan milletin, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yeni devlet kurduğunu ifade eden Yılmaz, Misak-ı Milli sınırları içinde hür ve bağımsız yaşama iradesinin belgesi olan devletin yönetim biçiminin de cumhuriyet olarak belirlendiğini hatırlattı. 

Milli egemenlik esası üzerine kurulan cumhuriyet ile devletin yeniden yapılandırıldığını ve çoğulcu anlayış benimsenerek, cumhuriyetin demokrasi ile taçlandırıldığını vurgulayan Yılmaz, devlet ve millet olarak, 1923'ten günümüze kadar geçen sürede, zorlukların hep beraber göğüslendiğini ve çoğulculuk kültürü ile barış içinde birlikte yaşama iradesinde birleşildiğini ifade etti. 

Farklılıkların zenginlik kaynağı olarak görüldüğünü, iç barışı tehdit eden, milli bütünlüğü bozmak isteyen hiçbir girişime fırsat verilmediğini belirten Yılmaz, mesajında şunları kaydetti:

"Milletimiz, Cumhuriyet ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş ve karşılaştığı sorunları birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır. Milli iradeye dayalı Cumhuriyet ile çok önemli atılımlar gerçekleştirdik. Anadolu'yu baştan başa imar ederken, yaşadığımız coğrafyada mazlum milletlerin umudu li k. Eğitim ve kültürde, sanayi ve teknoloji alanında yaptığımız yatırımlarla çağdaşımız ülkelerle rekabet edebilecek bir ülke haline k. Dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden biri olan devletimizin, Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmesi tüm milletimizin ortak arzusudur.

Milli iradenin tecelligahı olan TBMM, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarılması hedefinin yılmaz takipçisi olacaktır. Yaşadığımız bu mutlu gün vesilesiyle başta TBMM'nin ilk başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz olmak üzere ülkemize, milletimize hizmeti geçenleri şükran ve minnet ile anıyor, milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum."