KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-10-2015 21:19   Güncelleme : 21-10-2015 21:19

Fransız Lezzetleri ve Kültürü İstanbul'da

Fransa'nın dünyaca ünlü tatlı ve artisanal fırıncılık kültürü, Türkiye’deki yeme içme sektörü ve lezzeti seven İstanbullular ile Fransa Sarayı (Palais de France)’nda buluşuyor!

Fransız Lezzetleri ve Kültürü İstanbul'da

Fransa Başkonsolosluğu ve Hybrid işbirliğiyle düzenlenen, Fransa’nın dünyaca ünlü tatlı & patisserie kültürünün Türkiye’deki profesyonel temsilcileri ve bu kültürün sevenleriyle buluşacağı 'Journée Pâtisserie et Boulangerie’ Renault, Kenwood, Evian, Badoit, 24Kitchen ve Lesaffre sponsorluğunda 10 Ekim’de Fransa Sarayı’nda gerçekleşiyor.

Türk ve Fransız lezzetleri aynı festivalde!

Her iki ülkenin tatlı, patisserie ve fırıncılık kültürünü tanıtarak misafirlerine leziz bir deneyim yaşatmayı amaçlayan 'Journée Pâtisserie et Boulangerie’, yemek kültürlerinin, kullandıkları dil ve tat ne olursa olsun insanları buluşturduğu fikrinden yola çıkıyor.

Pastanızı nasıl almak istersiniz?

Okuduğumda gerçekten çok heyecanlandım. İtiraf etmek gerekirse etkinliğin zamanı da benim için gerçekten çok ilginçti. Her zaman Fransız Sarayı'nın içine girip o muhteşem tarihi dokuyu görmek ve yaşamak istemiştim. Fransız lisesinden biri olarak, fransız kültürüne meraklı li ğum için Fransız Sarayı bende daha da büyük bir merak uyandırıyordu.

22 Eylül 2015 tarihinde Fransız Sarayı kültürel miras günleri kapsamında bir günlüğüne halka açıldı fakat durumdan geç haberdar li ğum için bu fırsatı kaçırdım. “Yapacak bir şey yok. Başka sefere artık.” deyip başka aktiviteleri takip ederim diye düşünürken karşıma Facebook etkinliği çıkınca nasıl heyecanlandığımı tahmin edersiniz. En yakın arkadaşım da içime doğmuş gibi birlikte gidelim mi deyince benden mutlusu yok tabi. :)

Bu sefer biletler tükenmeden önden davranarak hemen biletimiz aldık. İyi ki de almışız dedim son gün etkinliğin sayfasından yapılan bir duyuruyu görünce. Duyuruda aşırı talepten dolayı 40 adet daha biletin satışa sunulduğu yazıyordu çünkü.

Ve beklenen gün ... Saat 14:00 da başlayacak etkinlik için Nuri Ziya Sokak'a ğimizde gördüğüm kuyruk beni hem şok etti hem de çok sevindirdi. Gerçekten ilk defa düzenlenmiş olan bir “tatlı” etkinliğin bu derece ilgi çekmiş olması gerçekten inanılmazdı.

Ve en sonunda güvenlik aramasından da geçtikten sonra benim için mutlu sona ulaşmıştım. Hem en sonunda muhteşem tarihi Fransız Sarayı'nın içine girme fırsatını elde etmiş li m hem de birbirinden güzel tatlılarla karşılandım. Bir insan daha ne ister ki? :)

Sonuç olarak, “Journée Pâtisserie et Boulangerie” tatlı düşkünleri için unutulmaz bir hafta sonu olarak akıllara kazındı. Umarım bu etkinlik her sene gerçekleştirilen bir klasik haline dönüşür ve her sene yılda bir gün kendimizi Fransız Sarayı'nın büyüleyici ambiyansında tatlılarla şımartma şansına sahip oluruz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...