SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-03-2020 17:21

14 Kasım Diyabet Günü Diyabet Hastalığı Tehlikesinin Farkında Mısınız?

14 Kasım Diyabet Günü Diyabet Hastalığı Tehlikesinin Farkında Mısınız? Diyabetten korunmak için neler yapabilirsiniz?

14 Kasım Diyabet Günü Diyabet Hastalığı Tehlikesinin Farkında Mısınız?

14 Kasım Dünya Diyabet Günü… Günümüzde diyabeti tetikleyen unsurlar özellikle obezite ve fiziksel aktivite yetersizliği. Bu da, “Diyabet değilseniz bile risk altındasınız” demek olabilir…

Diyabet, insülin hormonunun salgılanmasındaki yetersizlik (tip 1) ya da insülinin etkisindeki bozukluk (tip 2) sonucu ortaya çıkan hastalık tipleri için kullanılır. Kalıtımın ve çevrenin etkisiyle kanda şeker seviyesinin yükselmesi olarak ortaya çıkar.

Tanı aşamasında kişilerin ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, sürekli açlık hissi, kilo kaybı, bulanık görme, yorgunluk ve halsizlik gibi yakınmaları vardır. Tedavisinde ise insülin iğneleri (tip 1 için), antidiyabetik ilaçlarla (tip 2 için) birlikte, grubu ne olursa olsun düzenli beslenme, egzersiz ve zayıflama önerilir. Diyabet kontrol altına alınmazsa, ilerleyen süreçte böbrek yetmezliği, kalp damar hastalıkları, karaciğer hasarı, görme bozukluğu gibi çeşitli yan etkilere sebep olabilir.

Yapılan araştırmalar, risk altındaki kişilerde 10 yıl içinde diyabet gelişme riskinin yaklaşık olarak yüzde 50 olduğu, buna karşılık basit yaşam tarzı değişiklikleri ile bu riskin yüzde 58’e varan oranlarda önlenebileceği veya ortaya çıkışının geciktirilebileceğini gösteriyor.

Diyabetten ve diyabetin sebep olabileceği yan etkilerden korunmak için şu tedbirleri alabilirsiniz:

  • İdeal kilonuzun farkında olun. Boy uzunluğunuza uygun olan vücut ağırlığına ulaşın ve bu kiloyu koruyun.
  • Günlük tempolu yürüyüşlerle fiziksel aktivitenizi artırıp sigarayı bırakabilirsiniz.

diyabet günü

Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın. Bunun için günde en az üç porsiyon sebze ve meyve tüketebilirsiniz. Pirinç, makarna, şeker gibi basit karbonhidratlar yerine kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri tercih edin. Basit karbonhidratlar, kana çabucak karışarak kan şekerini aniden yükseltirler. Bu sebeple önerilmezler. Meyve, sebze, tam tahıl ürünler, baklagiller sağlıklı bir sindirim sistemi için de lif bakımından oldukça zengindirler.

Protein ve yağ tüketimine dikkat ederek kolesterolünüzü dengelemeye çalışın. Tükettiğiniz besinleri çeşitlendirin. Az miktarda ve sık sık öğün tüketin. Öğünlerden yaklaşık 1,5- 2 saat sonra glikoz ölçümü yaparak yediğiniz besinin sizi nasıl etkilediğini takip edebilirsiniz.

Aslında kişilerin diyabeti olsun ya da olmasın, sağlıklı beslenme önerileri farklı değildir. Diyabeti olmayan bir kişinin de şeker tüketimini kısıtlaması, doymuş yağ ve kolesterolden zengin olan et ve süt ürünlerinin tüketimine dikkat etmesi, fiziksel aktivitesini artırması gerekir.