GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-02-2021 15:02   Güncelleme : 02-02-2021 15:04

1 Şubat Kabine Toplantısı Kararları Lokanta ve Kafeler Ne Zaman Açılacak?

1 Şubat kabine toplantısı sonrası kararlar neler oldu? Kısıtlamalar ne zaman bitecek? Lokanta, kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?

1 Şubat Kabine Toplantısı Kararları Lokanta ve Kafeler Ne Zaman Açılacak?

1 Şubat 2021 kabine toplantısı sonrası kısıtlamalar ile ilgili olarak ciddi kararlar alındı. Özellikle son dönemlerde esnaflar büyük gelir kaybı yaşadığı için artık cafe – restoranların açılması yönünde tepkilerini dile getiriyorlardı.

Erdoğan’ın ilk açıklaması şu şekilde oldu: “Salgınla mücadelede en kritik hususlardan biri olan yerli aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Vakaların belirli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kabine toplantısında alınan önemli kararlar şu şekilde:

- Uzak köy okullarında yüz yüze eğitim 15 Şubat tarihi itibari ile başlayacak.

- Şehir merkezlerinde bulunan okullarda ise yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş başlayacak. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kademeli geçiş için çalışmaların başlayacağı söyleniyor.

- Restoran ve kafelerin ne zaman açılacağı ile ilgili olarak net bir tarih olmasa da Erdoğan bir süre daha vakaların izleneceğini ve bunun ardından tedbirlerin kademeli olarak kaldırılacağını bildirdi. Restoran ve kafelere girişte HES kodu uygulaması aktif hale getirilecek.

- Halı sahalar, düğün salonları ve internet kafelerin açılış tarihi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

- Mart 2021’in ikinci yarısında haftaiçi 21.00 olan sokağa çıkma yasağı ise 23.00 olarak güncellenmesi söz konusu. Aynı zamanda hafta sonu yasağı gündüz kaldırılabilir. Okullar ve lokantalar belli kurallarla açılabilir.

- Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hastaların kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanacağı da konuşuldu.