Su Ada'nın Sahibi Tartışması

Türkiye'de son dönemde azınlıkların mal varlıkları sık sık dava konusu olmaya başladı. İstanbul Boğazı'ndaki Galatasaray Adası, kiralayan şirketi adıyla Su Ada mahkemelik oldu.

Su Ada'nın Sahibi Tartışması
 

Avukat Ali Elbeyoğlu, Galatasaray Adası'nın tapusunun Yunanistan'a yerleşen bir Ruma ait olduğunu belirterek, tazminat davası açtı. Galatasaray Adası, yada bilinen adıyla Su Ada... Gerçekten emsalsiz... Şimdilerde mahkemelik oldu. Ada için tazminat davası açıldı.

 

Su Ada, boğazın orta yerinde logosuyla, bayrağıyla sarı kırmızılılar için çok önemli bir yer. Çünkü Divan Kurulu toplantıları ve özel şampiyonluk kutlamaları burada düzenleniyor. Ada Sultan Abdulaziz tarafından bir gayrimüslüme hediye edildi ardından elden ele geçti. Kömür deposu olarak bile kullanıldı.

 

Yıllar sonra Galatasaray Spor Kulübü'ne tahsis edildi. Cimbom adayı tesis olarak kullanıyor. Ada'nın en önemli özelliği de üzerinde olimpik yüzme havuzunun bulunması. Avukat Ali Elbeyoğlu'na göre tapunun sahibi Yunanistan'a göç eden bir vatandaşa ait. Ne var ki o tapu 2013 yılında iptal edildi. Gerekçe burada balık avlanmamasıydı.  Adanın toplamı 18 dönüm ama Avukat Elbeyoğlu'na göre iki dönüm maliyeye ait. 16 dönüm için 2013 Şubat ayında dava açıldı. İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi tutanak tuttu. Dava sürecinde deliller toplanıp, keşif yapılacak. Böylece adaya değer biçilecek. Çünkü yalnızca iki dönümü bile 300 milyon lirayı buluyor. 

 

Galatasaray'lı yöneticilerin konuyla ilgili adanın Galatasaray Spor Kulübü'ne ait olduğu yönünde açıklamalar yapıldı öğrenildi. 


Sponsorlu Bağlantılar

Su Ada Galatasaray Adası Ali Elbeyoğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakırköy Sosyete Pazarı – İstanbul
Bakırköy Sosyete Pazarı – İstanbul
Milli Mücadele Döneminde Neler Yaşandı
Milli Mücadele Döneminde Neler Yaşandı
Access denied.