Evde Mutfak Robotunda Tereyağı Yapımı

Tereyağlarında yapılan hileler nedeniyle yarar yerine zarar saçıyor. Sizler bunun önüne geçebilmek için evde tereyağınızı 10 dakika içerisinde mutfak robotuyla yapabilirsiniz.

Evde Mutfak Robotunda Tereyağı Yapımı
Tereyağının hammaddesi süt yağıdır. Hayvansal bir gıda olması sebebiyle margarinlere göre daha sağlıklıdır. Günümüzde tereyağı satışı marketlerde bolca yapılsa da organik tereyağı bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi.

Tereyağı yapımı için gerekli malzemeler:

1 su bardağı yoğurt kaymağı, Yarım su bardağı ılık su, Soğuk su

Tereyağı nasıl yapılır?

Sütçüden aldığınız sütünüzü mayalayıp yoğurt elde ettikten sonra üzerinde ki kaymağı bir kaba ayırın. Dilerseniz her seferinde uğraşmamak için kaymağınızı buzlukta bir kabın içinde biraz biriktirin. 2-3 defa biriktirmek yeterli olacaktır. Eğer biriktirip toplu olarak yapmak istiyorsanız kaymağı mutlaka buzlukta dondurarak muhafaza etmelisiniz. Kaymağı elde ettikten sonra tamamını mutfak robotunun içerisine koyun. Mutfak robotunda kesici bıçak uçları kullanmalısınız.

İlk olarak yaklaşık 5 dakika sürekli olarak robottan geçirin. 5 dakika sonra içerisinde yarım su bardağı ılık su ilave edin ve 5 dakika daha karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra yağların tortu gibi suyun üzerine çıktığını görmelisiniz. Tortu şeklinde gördükten sonra içerisine 1 bardak çok soğuk su ilave edin ve bir kaşık ile yağları bir kenarda birleştirin. Tereyağının kolaylıkla bir top şeklini aldığını göreceksiniz. Ardından elinizle sıkıp buz dolu soğuk bir kabın içine tereyağını atın ve 1-2 dakika yıkayın. Yıkadıktan sonra çıkarın ve muhafaza edeceğiniz kabın içerisine koyun.

Bu kadar kolay bir şekilde evde kendi doğal tereyağınızı yapabilir, gönül rahatlığı ile mutfağınızda kullanabilirsiniz. Dilerseniz tuzlu bir tereyağ elde etmek istiyorsanız karıştırma aşamasında içerisine bir miktar tuzda atabilirsiniz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak