Bu yazıyı okuyunca soğan kabuklarını kesinlikle atmayacaksınız

Hepimiz hem yemek yaparken hem de salata yaparken soğanın kabuklarını özenle soyar ve atarız. Fakat bu haberi okuduktan sonra soğan kabuklarını da değerlendirmeye başlayacak kesinlikle çöpe atmayacaksınız.

Bu yazıyı okuyunca soğan kabuklarını kesinlikle atmayacaksınız
Öncelikle soğanın kabukları, soğanın kendisinden daha fazla antioksidan içermektedir. Ayrıca bağırsakları temizleyici özelliği de bulunur. Kanserli hücrelerin üremesini de engeller.

Soğan kabuğunun faydaları nelerdir?

Dış tabaka yani kahverengi tabaka flavonoidler ve antioksidan açısından çok zengindir. Yüksek tansiyonu düşürmek için mükemmel olan güçlü bir pigment olan kuersetin’e sahiptir. Ayrıca tıkanmış arterleri önler. Ayrıca anti-bakteriyel, anti-kanser, anti-mantar ve antioksidan özellikleri vardır.

Soğan kabuklarını atmayın, nasıl kullanacağınızı açıklıyoruz.

Soğan kabuklarını cam kavanoz veya kaba yerleştirin. Kaynamış suyu üzerine dökün ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ilıyınca içerek tüketin. Tek seferde en fazla 1 fincan içilmesi önerilir.

* Kuersetin pigmenti yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu için yatmadan önce soğan kabuğu çayı içmek uyumanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Soğan çayı uykusuzluk için mükemmeldir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ulaştırma Bakanı – PTT Personel Alımları
Ulaştırma Bakanı – PTT Personel Alımları
Varis İçin Asma Yapraklı Doğal Yöntem
Varis İçin Asma Yapraklı Doğal Yöntem