Boyun Tutulmasının Geçmesi İçin Neler Yapmalı

Boyun tutulması boyun kaslarının istemsiz olarak kasılması yüzünden olan bir durumdur. Bu kasılma yüzünden boyun kasları sıkılaşır, sertleşir ve ağrıyabilir

Boyun Tutulmasının Geçmesi İçin Neler Yapmalı
Boyun tutulması boyun kaslarının istemsiz olarak kasılması yüzünden olan bir durumdur. Bu kasılma yüzünden boyun kasları sıkılaşır, sertleşir ve ağrıyabilir. Boyun ağrısı sakatlanma, gerginlik, vücudun yanlış duruş vaziyeti, lif dokusu iltihabı ya da disk kayması gibi durumlardan ötürü oluşabilmektedir. Boyun tutulması da boyun ağrısının nedenlerin sayılmaktadır. Bilhassa bilgisayar başında oturarak iş yapan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Boyun Tutulması Niçin Olur ?

Boyun tutulmasıBoyun tutulması

Boyun tutulması bir sakatlığa ya da hastalığa tepki olarak ani ve istemsiz kasılma neticisinde oluşur. Kasların artı zorlanması, güçsüz olması ya da kas tonu bozukluğu yüzünden olabilir. Tutulma yüzünden başı bir yöne çevirmek sızı yaratabilir. Bazı tutulmalar asap köklerine ya da omuriliğe yakın olduğu süre hassas sinirlere baskı oluşur ve bu da boyun ağrısına niçin olur. Ağır kaldırma, gerginlik yüzünden kasılma ya da sıkı antreman yüzünden boyun kaslarının aktiviteye tepki olarak kasılmasına da boyun tutulması nedenidir. Aşağıda boyun tutulmasına niçin olan başka durumlar listelenmiştir:

Adale tonu bozukluğu Boyunun istemsiz olarak hareket etmesine niçin olan kronik bir rahatsızlık Spondiloz Boyun fıtığı Virüs enfeksiyonu Dejeneratif fıtık hastalığı Omurilik daralması Baş ağrısı Fibromasküler dokunun iltihabı Menenjit Kemik iliği iltihabı Boyun tutulması genel olarak önemli bir problem değildir ama sinir sıkışma, omuzlarda uyuşturma, denge kaybı, yüksek alev, ışığa aleyhinde aşırı alınganlık ve mide bulantısı gibi belirtilerle geldiği zaman belli tedavi edilmelidir.

Boyun Tutulması ve Beraberinde Gelen Belirteler

Ara Sıra boyun tutulmasıyla beraber diğer semptomlar görülebilir. Bu semptomlar tutulmanın altında yatan nedeni, bir hastalığı ya da bozukluğu ortaya çıkarabilir.

Bunlardan kas ve iskelet sistemiyle ilişkili olanlar:

Bel ağrısı Omuriliğin eğrilmesi Kas zayıflığı ya da zorlanması Boyun ağrısı ve sertliği Bir kolda sancı, anestezi ya da karıncalanma Omurilik sertleşmesi Sinir sistemiyle ilişkili olan belirtiler:

Baş ağrısı (bilhassa başın arka tarafında) İstemsiz olarak başı çevirme ve yüz kaslarının kasılması Bir kolda sızı, anestezi ya da karıncalanma Tehlikeli ve şu anda tedavi edilmesi gerekilen durumlar:

Yüksek alev Denge ve koordinasyon problemleri Işığa karşı aşırı duyarlık Kol ve bacaklarda uyuşturma Adale zayıflığı Mide bulantısı ve kusma Şiddetli baş ağrısı Boyun sertleşmesi

Boyun Tutulması Nasıl Çare Edilir ?

Boyun tutulması için niçin olan duruma göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genelde tutulmaların büyük bir bölümü 4-6 hafta içerisinde iyileştirilir. Kullanılan çare yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Esnetme: Esnetme egzersizleri boyun tutulmasına iyi gelebilir. Masaj: Masaj terapisi uzmanı derin boyun masajı uygulayarak sertleşmiş kasları rahatlatabilir. Boyun tutulması için castor oil uygulanabilir. Ilaç tedavisi: İbuprofen, naproxen veya kas gevşetici gibi anti-inflamatuar hap tedavisi doktor göre nasihat edilebilir. Hekim göre önerilmedikçe bu ilaçlar 10 günden fazla kullanılmamalıdır. Buz başvuru: Her 3-4 saatte bir 20 dakikalık periyotlarla uzunlamasına buz uygulanması iyi gelebilir. Nemli ısı tatbik: Nemli ısı padleri uzunlamasına uygulanarak kasların gevişmesine tezgâhtar olabilir. Bu padler eczanelerde satılmaktadır. Pad yahut ıslak ve sıcak havlu uygulanabilir. Fizik tedavi: Doktorunuz sizi bir fizik tedavi uzmanına görünmenizi tavsiye edebilir. 1 aylık bir fizik çare programı boyun tutulmasına iyi gelebilir. İğne: Yukarıda bahsedilen tedavi yöntemleri başarısız olması halinde steroid taşıyan bir ilaç doktorunuz göre boyununuza enjekte edilebilir. (Algoloji tedavisi) Gerginlik yönetimi: Bazen boyun tutulmasının aşağıda yatan niçin stres veya bunalım olabilmektedir. Böyle bir durumda psikolojik destek elde etmek faydalı olabilir.

Boyun Tutulması Kaç Gün Sürer ?

Boyun tutulmaları bazen günler bazen haftalarca sürebilmektedir. Ağrıya niçin olan aktivitelerden uzak durulmalı ve kaslar iyileşene kadar beklenmelidir. Eğer boyun zorlanmaya devam edilirse daha şiddetli ağrıya neden olabilir. Boyun ameliyatı çok ara sıra yapılan ve boyun ağrısının hiç geçmediği, altına bambaşka nedenlerin olduğu durumlarda uygulanmaktadır.

Boyun Tutulması İçin Hap Tedavisi

Reçetesiz ve ağrıyı hafifleten ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Boylu Boyunca sürülen jel veya kremler. Mesela Bengay. Asetaminofen taşıyan ağrı kesiciler. Örneğin Tylenol. Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltan anti-inflamatuar ilaçlar. Mesela Advil, Aleve. Reçeteyle verilen ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Kas gevşeticiler şiddetli boyun ağrısı ve tutulması için verilebilir. Mesela Rantudil. Narkotik sızı kesiciler kısa süreli sancı tedavisi için verilebilir. Antidepresanlar psikolojik boyun ağrısı tedavisi için verilebilir. Kortikosteroid içeren iğneler de arada bir de olsa boyun ağrısı ve sinir sıkışması tedavisi için yapılmaktadır. Sıhhat baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, boyun fıtığı, castor oil, buhran, fizik tedavi, kasık, mide bulantısı, asap sıkışması, steroid Boyun tutulması boyun kaslarının istemsiz olarak kasılması yüzünden olan bir durumdur. Bu kasılma yüzünden boyun kasları sıkılaşır, sertleşir ve ağrıyabilir. Boyun ağrısı sakatlanma, gerginlik, vücudun yanlış duruş vaziyeti, lif dokusu iltihabı ya da disk kayması gibi durumlardan ötürü oluşabilmektedir. Boyun tutulması da boyun ağrısının nedenlerin sayılmaktadır. Özellikle bilgisayar başında oturarak iş yapan kişilerde çoğunlukla görülmektedir.

Boyun Tutulması Neden Olur ?

Boyun tutulmasıBoyun tutulması

Boyun tutulması bir sakatlığa veya hastalığa tepki olarak ani ve istemsiz kasılma neticisinde oluşur. Kasların pozitif zorlanması, çelimsiz olması ya da kas tonu bozukluğu yüzünden olabilir. Tutulma yüzünden başı bir yöne çevirmek ağrı yaratabilir. Bir Takım tutulmalar sinir köklerine veya omuriliğe yakın olduğu süre alıngan sinirlere zorlama oluşur ve bu da boyun ağrısına neden olur. Ağır kaldırma, stres yüzünden kasılma ya da sıkı antreman yüzünden boyun kaslarının aktiviteye tepki olarak kasılmasına da boyun tutulması nedenidir. Aşağıda boyun tutulmasına neden olan başka durumlar listelenmiştir:

Adale tonu bozukluğu Boyunun istemsiz olarak hareket etmesine neden olan kronik bir rahatsızlık Spondiloz Boyun fıtığı Virüs enfeksiyonu Dejeneratif fıtık hastalığı Omurilik daralması Baş ağrısı Fibromasküler dokunun iltihabı Menenjit Kemik iliği iltihabı Boyun tutulması genelde önemli bir problem değildir lakin asap sıkışma, omuzlarda uyuşturma, denge kaybı, yüksek ateş, ışığa karşı aşırı duyarlılık ve mide bulantısı gibi belirtilerle geldiği süre belli çare edilmelidir.

Boyun Tutulması ve Beraberinde Gelen Belirteler

Bazen boyun tutulmasıyla beraber başka semptomlar görülebilir. Bu semptomlar tutulmanın aşağı yatan nedeni, bir hastalığı ya da bozukluğu ortaya çıkarabilir.

Bunlardan adale ve iskelet sistemiyle ilişkili olanlar:

Bel ağrısı Omuriliğin eğrilmesi Kas zayıflığı ya da zorlanması Boyun ağrısı ve sertliği Bir kolda ağrı, hissizlik veya karıncalanma Omurilik sertleşmesi Asap sistemiyle ilişkili olan belirtiler:

Baş ağrısı (özellikle başın arkadaki tarafında) İstemsiz olarak başı çevirme ve yüz kaslarının kasılması Bir kolda sancı, anestezi ya da karıncalanma Tehlikeli ve hemen tedavi edilmesi gerekilen durumlar:

Yüksek alev Denge ve koordinasyon problemleri Işığa aleyhinde aşırı alınganlık Kol ve bacaklarda uyuşturma Kas zayıflığı Mide bulantısı ve kusma Şiddetli baş ağrısı Boyun sertleşmesi

Boyun Tutulması Nasıl Çare Edilir ?

Boyun tutulması için neden olan duruma göre ayrı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genelde tutulmaların büyük bir bölümü 4-6 hafta içerisinde iyileştirilir. Kullanılan çare yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Esnetme: Esnetme egzersizleri boyun tutulmasına iyi gelebilir. Masaj: Masaj terapisi uzmanı derin boyun masajı uygulayarak sertleşmiş kasları rahatlatabilir. Boyun tutulması için castor oil uygulanabilir. Hap tedavisi: İbuprofen, naproxen veya adale gevşetici gibi anti-inflamatuar hap tedavisi hekim tarafından tavsiye edilebilir. Doktor kadar önerilmedikçe bu ilaçlar 10 günden fazla kullanılmamalıdır. Buz dilekçe: Her 3-4 saatte bir 20 dakikalık periyotlarla boyuna buz uygulanması iyi gelebilir. Nemli ısı kullanım: Islak ısı padleri uzunlamasına uygulanarak kasların gevişmesine yardımcı olabilir. Bu padler eczanelerde satılmaktadır. Pad yoksa nemli ve sıcak havlu uygulanabilir. Fizik tedavi: Doktorunuz sizi bir fizik çare uzmanına görünmenizi nasihat edebilir. 1 aylık bir fizik çare programı boyun tutulmasına iyi gelebilir. İğne: Yukarıda bahsedilen çare yöntemleri başarısız olduğu takdirde steroid içeren bir ilaç doktorunuz kadar boyununuza enjekte edilebilir. (Algoloji tedavisi) Gerginlik yönetimi: Bazen boyun tutulmasının altında yatan neden stres ya da bunalım olabilmektedir. Böyle bir durumda psikolojik destek edinmek yardımsever olabilir.

Boyun Tutulması Kaç Gün Sürer ?

Boyun tutulmaları ara sıra günler bazen haftalarca sürebilmektedir. Ağrıya niçin olan aktivitelerden uzaktan durulmalı ve kaslar iyileşene dek beklenmelidir. Eğer boyun zorlanmaya devam edilirse daha şiddetli ağrıya niçin olabilir. Boyun ameliyatı çok nadiren yapılan ve boyun ağrısının hiç geçmediği, altına öbür nedenlerin olduğu durumlarda uygulanmaktadır.

Boyun Tutulması İçin Ilaç Tedavisi

Reçetesiz ve ağrıyı hafifleten ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Boyuna sürülen jel veya kremler. Örneğin Bengay. Asetaminofen içeren ağrı kesiciler. Örneğin Tylenol. Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltan anti-inflamatuar ilaçlar. Mesela Advil, Aleve. Reçeteyle verilen ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Adale gevşeticiler şiddetli boyun ağrısı ve tutulması için verilebilir. Örneğin Rantudil. Narkotik sızı kesiciler kısa süreli sancı tedavisi için verilebilir. Antidepresanlar psikolojik boyun ağrısı tedavisi için verilebilir. Kortikosteroid içeren iğneler de arada bir de olsa boyun ağrısı ve sinir sıkışması tedavisi için yapılmaktadır.

baş ağrısı bel ağrısı boyun ağrısı boyun fıtığı castor oil depresyon fizik tedavi kasık mide bulantısı sinir sıkışması steroid
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak