Başkasının Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirim?

Başkasının kredi notunu nasıl öğrenebilirim? Kredi notu sorgulama adımları.

Başkasının Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirim?
Teknoloji ve gelişmeler ilerlemeye devam ettiği sürece ihtiyaçlarımızda çoğalmaktadır.  Şöyle bir baktığımız zaman geçmişte ödeme yapmadığımız birçok şey ve genel ihtiyaç ile bakımlarımız için ödemeler yapmaktayız. Tabii ihtiyaçlarımızın çoğunu karşılamak amacıyla kredi kullanmaktayız. Bunun yanında kredi kartı ile de alışverişlerde taksit imkanı ve nakit ihtiyaçlarını da karşılayabiliyoruz. Bankalardan kredi ve kredi kartı taleplerimiz için müracaat edildiğinde ilk önce kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu bankaların riskleri bildirmeleri ile birlikte havuzda toplanması neticesinde kişilerin borçları ve ödeme durumlarında 0 ile 1900 arasındaki puanlama durumunu göstermektedir. Bankalara kredi ve kartı ile her başvurunuzda kredi notuna bakılmaktadır. Ayrıca ret cevabı aldığınız her durumda da kredi notlarız da bir düşme oluşmaktadır. Bu nedenle kredi müracaatlarınızı yapmadan önce kredi notunuzu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Kredi notunuzun düşük olması bankanın gözünde sizi riskli göstermektedir ve kredi taleplerinizi ret edebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi havuz sistemine bildirilen her risk tüm bankalardan da görülmektedir. Kredi notunuzu çeşitli kurumların sitesinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Findeks web sitesinden de herkes rahatlıkla kendi kredi notunu öğrenebilir. Bunun yanında başkasının kredi notunu da öğrenme imkanınız bulunmaktadır. Findesk web sitesinden bu işlemi çok hızlı ve kolay olarak yapabiliyorsunuz.

Öncelikle Findeks web sitesinden kredi sorgulaması yapmadan önce üye olmanız gerekiyor. Daha önceden bir üyelik almışsanız TC kimlik numarası ve şifre ile uygulamaya sayfasına giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza güvenlik amacıyla oluşturulan resim gelecektir. Resim doğru ise devam ederek SMS şifresi ekranına gelinmektedir. Cep telefonunuza gelen SMS şifrenizi doğru bir şekilde girdikten sonra sorgulama alanına girebilirsiniz. Buradan Findeks Kredi notu menüsünde iki alan bulunmaktadır.

Kendi kredi notum ile diğer kişi kredi notu seçenekleri bulunmaktadır. Başka birinin kredi notunu öğrenmek istiyorsanız diğer kişi kredi notunu alanına giriş yapınız. Bu alana giriş yaptığınızda TC kimlik numarası girmelisiniz. Daha sonra da rapor alma gerekçenizi ve de istediğiniz diğer hizmetleri seçerek ödeme ekranına geçebilirsiniz. Başkasının kredi notunu öğrenmek için sorgulama yaptığınız kişinin herhangi bir bankada güncel telefon numarasının olması gerekmektedir. Doğrulama şifreleri o kişinin telefonuna gelecektir. Bu son onaylamadan sonra kredi notunu öğrenebilirsiniz.

Findeks web sitesi ile kredi notunun yanında risk raporunu, çek raporu gibi bilgilere de ulaşma şansınız bulunmaktadır. Başkasının kredi notunu öğrenmek için farklı nedenleriniz olabilir ama en çok bilinen nedenleri sıralama nedenleri olarak kiracı seçerken, evlenirken, kefil olurken, çek senet alırken ve herhangi bir işe ortak olmanız durumunda bakılmaktadır.

Karşınızda bulunan kişilerin borçlarını ve de ödeme düzenlerini, ödeme alışkanlıklarını bilmeniz açısından önemlidir. Ev sahipleri gelecek olan kiralarına göre kendi ödemelerini ayarlamaktadırlar ve herhangi bir aksilik olmasını istemezler. Günümüzde evlilikler artık daha da zorlaştı ve mutlu olmayı beklerken karşı tarafın çok yüksek borçları ile kimse mücadele etmek istememektedir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak