Milyonlarca Çalışana Resmi Tatil Müjdesi

Milyonlarca çalışan için yıllık izinler uzuyor. Resmi tatiller yeni yasa talebi ile birlikte yıllık izinden sayılmayacak. Detaylar haberimizde.

Milyonlarca Çalışana Resmi Tatil Müjdesi
Yeni hazırlanan kanun tasarısı yıllık izin ve tatillerin değişmesine neden olacak. Devlet çalışanlarının tatil konusu her zaman tartışma konusu olmuştur. Haftasonu ve resmi tatillerin yıllık izinden gitmesi birçok çalışan için dezavantaj oluşturuyordu.

2016 yılında yayınlanan verilere göre Türkiye genelinde 2 milyon 452 bin memur bulunuyor. Memurların yıllık izinlerinde haftasonları ve resmi tatiller de kullanılıyordu. Yeni çıkacak yasa ile birlikte haftasonu ve resmi tatiller yıllık izinden sayılmayacak. Bu sayede memurlar yıl içerisinde daha fazla tatil yapmış olacak.

Yeni yasa tasarısı kabul edilirse 10 yıla kadar olan memurların yıllık izinleri 20 gün iken daha çok olacak. 10 yıllıktan fazla olan memurların yıllık izni ise 30 günün üzerine çıkacak.

Örnek vermek gerekirse Pazartesi günü bir haftalık izin alan biri diğer Pazartesi işbaşı yapması gerekirken artık Cumartesi – Pazar günleri yıllık izinden sayılmayacağı için Çarşamba günü iş başı yapacak.

İşçilerin ise bu yasa tasarısından faydalanması beklenmiyor.


yıllık izin hesaplama resmi tatil yıllık izin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak