Roman türü ve özellikleri

Roman türü ve özellikleri ve romanın tanımı, konularına göre romanlar

Roman türü ve özellikleri
Roman türü edebiyatta örneğine en çok karşılaştığımız türlerden biridir. Yazımızda roman türünün özelliklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle romanın tanımını yapacak olursak; bir insanın ya da bir topluluğun hayatında yaşadıkları olayları, iç ve dış ruh çözümlerini gerek gerçeklik gerek de kurgusal şekilde yansıtan uzun yazılardır. Tamamen gerçeklik ya da tamamen kurgusallıktan ise bahsedilemez.  

Romanın Özellikleri : Okuyucuyu romana bağlayacak olan merak uyandırıcı unsurlar bulunur. Olaylar bir kişinin başından geçmiş ya da geçebilecek tarzdadır. Romanın konusu değiştikçe gerçeklik payı da değişkenlik gösterir. Yazarın düş gücü önemli bir unsurdur. Roman kullanılan dil, diğer edebiyat türlerine nazaran daha ağdasız ve sadedir. Okuyucunun metni anlayabilmesi önemlidir.

Konularına göre romanlar : Konularına göre roman çeşitlerini 4 ana grupta toplayabiliriz.

1) Sosyal Roman: Bu tarz roman çeşitlerinde sosyal sorunlardan bahsedilir.

2) Tarihi Roman: Tarihte yaşanmış olaylar roman diliyle aktarılır. (Romandaki karakterler tamamen gerçek olmayabilir. Düşsel olaylar da yansıtılabilir.)

3) Macera Romanı: Okuyucuda sürekli merak unsurları uyandıran olaylar gelişir.

4) Psikolojik Romanlar: Bu tarz romanlara tahlil romanları da denir. Ana karakterin ruhsal çözümlemesi, olaylar karşısındaki tutumu incelenir. Bunların dışında köy romanları, bilim-kurgu romanları, otobiyografik romanlar da konularına göre grubuna eklenebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak