Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer

Kredi notum ne zaman yükselişe geçer, kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler

Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer
Günümüzde bankaları kullanmadan yaptığımız iş ve işlem neredeyse yok. Günlük işlemlerimizin neredeyse tamamını bankalar aracılığıyla yapıyoruz. Faturalarımızı öderken, taksitlerimizi yatırırken, kiralarımızı öderken hatta mutfak alışverişimizi yaparken bile bankaları artık aktif olarak kullanmaktayız. Bu yaptığımız bankacılık işlemlerinin de hepsi Bankalar Birliği’ne bağlı olarak kayıt tutan Findeks tarafından saklanmaktadır. Bankada ne işlem yaparsanız yapın bu işlemlerin hepsi belirli bir süre Findeks raporlarında kayıtlı tutulmaktadır. Bu notlar toplanarak ileride yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularında banka tarafından değerlendirilecek bir veri olarak kullanılacaktır.

Kredi notu sadece fatura, kira gibi ödemelerle belirlenmez. Aslında en önemli kriter daha önce kullandığınız kredilerin geri ödemeleri ve kullandığınız kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapıp yapmadığınızdır. Kredi notu skalası 0 ile 1900 arasındadır. Bu skalada 0 en düşük notu, 1900 ise en yüksek notu ifade etmektedir. 1900’e yakın kredi notu bulunan kişinin hemen hemen her bankadan yapacağı her başvuru kabul edilecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler;

  • Hali hazırda kullandığınız kredileri eğer mümkünse tek seferde kapatın
  • Kullandığınız kredi kartları var ise bu kartların birikmiş borçlarını kapatın
  • Daha önce sorun yaşadığınız kredi kartlarını en kısa zamanda kapatın ve düşük limitli yeni bir kredi kartı çıkararak bu karttan sürekli ve ufak alışverişlerinizi yapıp ödemelerini vaktinden önce düzenli olarak yapın
  • Aldığınız yeni kredi kartından tüm zorunlu faturalarınızın otomatik ödemesini verin.
Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yaptıktan sonra 2-3 ay bekleyerek kredi notunuzun yükselişe geçtiğini göreceksiniz. Kredi notunuz 1300 seviyelerine geldikten sonra da kredi başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak