Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir

Kredi notu kaç yılda düzelir, ne kadar süre sonra kredi notu düzelir ve yeniden kredi başvurusunda bulunulabilinir

Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir
Bankalar kişilere kredi ve kredi kartı gibi olanaklar sunarken referans aldıkları ilk kriter kişinin kredi notudur. Kredi notları da kişilerin daha önce bankalar ile yaptıkları çalışmalara bakılarak belirlenir. Eğer daha önce bankalar ile yaptığınız çalışmalarda düzenli ödemeler yaptıysanız kredi notunuz yüksek çıkmaktadır. Fakat özellikle ülkemizdeki durum göz önüne alındığında büyük bir çoğunluk gerek kredi gerekse de kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapamamaktadır. Geciken kredi ve kredi kartı borçları ile vergilendirilmiş tüm borçlar; kredi başvurusu yaparken karşımıza çıkmakta ve bu başvurularımızın bazen reddedilmesine neden olmaktadırlar.

Bankalardan çektiğiniz kredileri veya kredi kartı borçlarınızı hesap kesim tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ödemediğiniz takdirde kredi siciliniz bozulur ve yasal takip sürecine girersiniz. Buna bağlı olarak da halk arasında ‘’Kara Liste’’ olarak adlandırılan ve Merkez Bankası bünyesinde kayıt altında tutulan kredi sicil kaydınız oluşturulur. Kara Listeye giren bir kişinin artık bankalardan kredi veya kredi kartı alması neredeyse imkansız bir hal alır.

Bu durumla karşı karşıya olan binlerce insanın aklındaki ilk soru ise Kredi Notunun Kaç Yılda Düzeleceğidir. Öncelikle sizin yasal takibe girmenize neden olan borcun tamamını ödediğiniz süre baz alınarak, bu sürenin üzerinden tam olarak 5 sene geçmesi gerekmektedir. Bu 5 sene içerisinde hangi bankadan olursa olsun yapacağınız bütün kredi başvuruları reddedilecektir. 5 sene geçtikten sonra ise yine hemen kredi ve kredi kartı alamamaktasınız. Öncelikle 0 olan Kredi Notunuzun yükselmesi gerekmektedir. Bu notu yükseltmek için de bankalar ile küçük çaplı işlemler yaparak çalışabilirsiniz. Örneğin düşük limitli bir kredi kartı alarak 6-7 ay düzenli ödeme yaparak bu kartı kullanabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak