Çocuklarda görülen utangaçlığın nedenleri

Çocuklarda görülen utangaçlığın nedenleri çekingen ve utangaç çocuklar için neler yapılabilir kişisel yapı bozukluğu

Çocuklarda görülen utangaçlığın nedenleri
Çekingenliğin kesin katı çizgileri yoktur. Çocuktan çocuğa nedenleri, göstergeleri ve belirtileri değişebilmektedir. Çocuklarda utangaçlığın nedenlerini sıralayacak olursak :

Çocuklarda kişiliğin %80'i ailede kalan %20'si ise okulda, arkadaş çevresinde oluşur. Yani çocuğun düşünce tarzını, inancını, alışkanlıklarını aslında anne - baba belirler. Bu yüzden utangaçlığın ve çekingenliğin oluşumunda da anne - babanın payı büyüktür. Yetiştiriş tarzı çocuğun nasıl konuşacağını dahi etkiler. Çocuklarını aşırı şekilde koruyan, sürekli etrafında pervane olan aileler aslında çocuğun daha pasif olmasını sağlıyorlar. Bu durum ileride yarardan çok zarar getiriyor.

Aile içerisinde tam tersi şekilde davranan anne babalarda mevcut. Sürekli olarak çocuklarını küçük gören, döven, ezen kişilerin çocukları ise kendilerini değersiz hisseder. Kişinin kendini değersiz hissetmesi ileride pısırık, ezik bir karakter ortaya doğurur. Kendisine saygısı olmayan bir insanın etrafına da pek yararı dokunmaz.

Ailelerin çocuklarını oldukları gibi kabul etmesi şarttır. Onları sürekli olarak nasıl insan olmaları gerektiği konusunda uyarmak, özgüvenlerini yitirmelerine, rol yapma gereksinimine itmektedir. Sürekli rol yapmaya çalışan çocuk kendini rahat hissetmez ve bir süre sonra çekingen, utangaç bir hal alır. Kısacası çocuğunuzun çabalarını görmezden gelmeyin. Bir şeyi başardığında onu tebrik etmesini bilin.

Çocuklar hemen yılarlar. Eğer bir işte öncesinde başarısız olduysa aynı işe yeltenmeleri zor olur. Bu noktada sizin devreye girmeniz gerekiyor. Ona cesaret verici konuşmalar yapın, onun her zaman arkasında olduğunuzu, her koşulda birlikte olacağınızı hatırlatın.

Çocuğunuzu mümkün olduğunca başkalarıyla kıyaslamayın, onu bir yarış atı görmekten vazgeçin. Onu kendi gibi kabul edin ve sevgi, saygı gösterin. Sürekli başkalarının çocuklarını ona anlatmak, onların ne kadar başarılı, uslu olduğunu söylemek çocuğunuzun kişilik gelişimini oldukça etkiler ve utangaç bir yapıya sahip olmasına neden olur.

Çekingenliğin sadece ruhsal değil, genetik bir olay olduğu da kanıtlanmıştır. Çekingen anne ve babanın çocukları da utangaç oluyor. Bu yüzden aile fertlerinin çocukla konuşurken her şeyi açık açık anlatması ona saygı gösterdiğinizi, onu da ailenin bir bireyi olarak saydığınızı gösterir.

Bazı yaşanan olaylar da çekingenliği tetikler. Örneğin bir öğrenci sınıfta öğretmen tarafından tahtaya kaldırılır ve ondan bir konu anlatması istenir. Çocuğun yapacağı bir hata sonucunda sınıftakiler gülmeye başlar ve dalga geçer. Bu noktadan sonra çocuk artık yavaş yavaş kendini geri çekmeye başlar. Bir dahaki tahtaya çıkışında bu olayları anımsar ve kolaylıkla yapabileceği işte zorlanmaya başlar.


çocuklarda utangaçlık utangaçlık nedenleri çekingenlik utangaç çocuklar için neler yapılabilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak