Salatalık turşusu nasıl yapılır

Evde doğal salatalık turşusu nasıl yapılır tarifi küçük ipuçlarıyla katkısız salatalık turşusu yapın

Salatalık turşusu nasıl yapılır
Sizlere ev yapımı salatalık turşusu nasıl yapılır tarifi vereceğim. Dışarıdan alınan salatalık turşularında ne olduğu belli değildir. Turşuların daha uzun süre dayanması için içerisine çeşitli katkı maddeleri ekleniyor. En güzeli ise evde doğal, katkısız içiniz rahat bir şekilde turşu hazırlamaktır. Hem çocuklarınız hem de kendiniz için en sağlıklı olan yol budur.

Öncelikle malzemeleri sıralayalım: (1 kilogram salatalık için)

1 kilogram salatalık

2 çorba kaşığı kaya tuzu

2 top limon tuzu

150 gram kadar elma veya üzüm sirkesi

1.5 litre kaynamış soğutulmuş su

4 – 5 diş sarımsak

Nasıl yapılır: Kaynamış soğutulmuş suyun içerisine sirkeyi, limon tuzunu, kaya tuzunu koyup hepsi eriyene kadar karıştırın. Salatalıkları ve sarımsakları da turşuyu yapacağınız kavanoza yerleştirin. Üzerinden sulu hazırladığımız karışımı ilave ediniz. Ağzını sıkıca kapatın. Serin ve karanlık yerde muhafaza edin.

Küçük ipucu: Bu sulu karışım ile her türlü turşunuzu yapabilirsiniz. (Biber, fasulye, domates, lahana, havuç vs.) Turşularınızda kaya tuzu tercih edin. Çünkü yemeklik tuz turşularınızı bozar. Erken erimesine neden olur. Dediğim gibi bu verdiğim karışımla tüm turşularınızı yapabildiğinizden ben de en üstlere birkaç tane düğlek de ekledim. Düğlek turşusu da harika olur.


salatalık turşusu salatalık turşusu nasıl yapılır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak