TEOG yüzdelik dilime göre tercihler nasıl yapılacak

Teog yüzdelik dilimi tercihleri Okulların yüzdelik dilimlerine göre tercihlerimizi nasıl oluşturmalıyız

TEOG yüzdelik dilime göre tercihler nasıl yapılacak
TEOG sınavının ardından adayların yüzdelik dilimleri açıklandı. MEB'in sitesinde her okulun yüzdelik dilimleri de bulunuyor. Eskiden başarı sıralamaları vardı fakat bu yeni sistemde yüzdelik dilimi de aslında sizin başarı sıranız anlamına geliyor. Örnek veriyorum %2'lik dilimdesiniz. Bu sınava 1 milyon kişinin girdiğini varsayalım. Kaba bir hesapla her 100 kişide 2. sıradaysanız 1 milyon kişinin girdiği bir sınavda da yaklaşık olarak 20 bininci sırada oluyorsunuz.

Okulların yüzdelik dilimlerine göre tercihlerimizi nasıl oluşturmalıyız?

Örnek üzerinden gidelim. Bir öğrenci düşünelim yüzdelik dilimi %13 olsun. Bu öğrencinin tercih edeceği yüzdelik dilim arası %3 ile %30 arasında olmalıdır. %3'lük okula girme ihtimali çok az olsa da aralığı geniş tutmak her zaman aday için en iyisidir. Bu %13'lük dilime sahip arkadaşa olası gelebilecek okul yüzdelik dilimi %11 ile %15 arasında olsa da işinizi mutlaka garantiye alın.

Hangi yüzdelik dilimine sahip okul daha iyi?

Bu soru da çok fazla soruluyor. Yüksek yüzdelik dilime sahip okul mu daha iyi yoksa düşük mü? Şimdi yine iki okul düşünelim biri %2 olsun diğeri %10 olsun. Tabiki de %2'lik dilime sahip okul %10'luğa göre daha iyidir. Yani tercih listenizde sizin %2'lik yeri daha öne yazmanız lazım ki ölü tercih olmasın.

Ölü tercih yapmamak için neler yapmalıyız?

Eğer kendi şehriniz içerisinde bir liseye yerleşmek istiyorsanız yüzdelik dilimi en düşük olandan en yüksek olana doğru sıralarsanız ölü tercih yapmamış olursunuz. Fakat şehir dışındaki liseleri de tercih edecekseniz bu noktada sizin istekleriniz ve hangi şehri daha çok istediğiniz önemlidir.


teog yüzdelik dilimi Teog yüzdelik dilimi tercihleri yüzdelik dilimine göre tercih
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017 Bekçi Alım İlanları
2017 Bekçi Alım İlanları
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak
KYK 2018 Bursu Ne Kadar Olacak